Jakiś czas temu dopadła mnie niestety niemoc, w kwestii pisania... Chodzę, krążę, myślę ale kiedy chce coś napisać pustka. Pewnie każdy ma tak czasami. U mnie jest to o tyle dziwne, że nie mogę pisać ale z kolei wzięło mnie na rysowanie. Czasami zdarza mi się coś narysować, tym razem rysunki miały być prezentem więc wykrzesałam z siebie resztki kreatywności i zrobiłam co miałam. Efekt na dole posta. Dawno nie pisałam, a w międzyczasie byłam na festiwalu S16 w Tarnobrzegu. To już niemal tradycja, że każdy festiwal muzyczny odchorowuję...Historia lubi się powtarzać i tak po powrocie z S16 Festiwal rozłożyło mnie przeziębienie. Chyba jeszcze nigdy nie byłam chora latem, no cóż bieganie na bosaka się kłania. Mama od razu, kiedy usłyszała w telefonie mój zachrypnięty głos powiedziała " A mówiłam Ci...", tak to powiedzenie w jej ustach, to już też swego rodzaju tradycja ;-) Ja tak czy siak przeziębieniu nie dam się wystraszyć, pokonam je na swój sposób czyli witaminkami, jazdą na rowerze i pozytywnym myśleniem. Podobnież wakacje to sezon ogórkowy ale w muzyce nie ma urlopów, są nowe płyty, zawsze więc znajdzie się coś do można Wam polecić. Dzisiejszy post pod względem muzycznym jest nieco patriotyczny i jak zawsze jazzowy, choć w reedycjach serii Polish Jazz też można doszukiwać się patriotyzmu. Więcej nowości piątkowych oczywiście tutaj. Do naszego następnego spotkania !
Smolik/Grosiak/Miuosh- HistorieSmolik/Grosiak/Miuosh- Historie |
W 72-drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, powstała niezwykła płyta, będąca albumem koncepcyjnym."Historie" powstały na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego. Realizacji podjął się kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista- Andrzej Smolik, który z kolei do współpracy przy tworzeniu albumu zaprosił wokalistkę zespołu Mikromusic- Natalię Grosiak oraz Katowickiego rapera- Miłosza Pawła Boryckiego (Miuosha). Smolik skomponował muzykę, zaś teksty napisała Natalia Grosiak oraz Miuosh. Inspiracją przy tworzeniu albumu stały się historie 4 powstańców: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer oraz Henryka Kaweckiego. Historie niezwykłe, o tym jak życie toczyło się po Powstaniu, o codzienności, radościach, smutkach, o wzlotach i upadkach, o utracie bliskich. Ze względu na brzmienie całości i zaproszonych muzyków, płyta celuje swoją treścią w słuchacza młodego, w ludzi, którzy o Powstańczym piekle dowiadują się z telewizji, z książek historycznych. Nowoczesne brzmienie Smolika, połączone z delikatnym, muskającym ucho głosem Natalii Grosiak oraz szorstkim rapem od Miuosha to klucz, do pokazania Powstania Warszawskiego młodym odbiorcom. Historie Powstańców przedstawione są po kolei, każda na trzy sposoby: interpretacja Natalii Grosiak, Miuosha oraz wersja z oryginalnym nagraniem fragmentu rozmowy z Powstańcem. Bardzo osobiste retrospekcje, wzruszające i emocjonalne. Uczestnicy Powstania to bohaterzy, wydawać by się mogło, że to co najgorsze czyli wojnę mają za sobą, jednak to co po, okazuje się równie trudne. Życie po Powstaniu opowiedziane przez jego uczestników, a także opowiedziane muzyką. Zachęcam do przesłuchania, zakupienia. Odsłuchać można choćby np na Spotify. Nie przechodźmy obojętnie, pamiętajmy o bohaterach Powstania Warszawskiego.
Tak o Powstaniu Warszawskim mówi jedna z jego uczestniczek, cytat pochodzi z płyty Historie:
"To tak...To chyba tak, chyba tak.To takie przeżycia niezapomniane po prostu. Niezapomniane. I bolesne i radosne jednocześnie. Niezapomniane...".
Seria Polish Jazz - Polish Jazz Quartet, Janusz Muniak Quartet, The Andrzej Trzaskowski Quintet,
Stanisław Sojka, Michał Urbaniak Group oraz New Orleans Stompers
Kolejne reedycje z serii Polish Jazz!
Dziś premierę ma sześć kolejnych reedycji płyt z serii Polish Jazz. Warner Music Poland, który kupił wytwórnię "Muza" Polskie Nagrania postanowił wskrzesić serię Polish Jazz, której płyty stanowią podstawę historii muzyki jazzowej w naszym kraju. Przy okazji premiery pierwszych reedycji, wspominałam Wam już o Polish Jazzie tutaj. Co trzy miesiące na półki sklepowe będzie trafiać sześć płyt, dostępne będą w wersji CD oraz winylowej. Nagrania zostały zremasterowane, zaś wydania wzbogacone o książeczki opisujące płyty, historie ludzi, którzy za nimi stoją oraz mnóstwo fotografii. Dzisiaj premierę mają reedycje:
- Polish Jazz Quartet- Polish Jazz vol. 3. Płyta pierwotnie została wydana w 1965 roku. Polish Jazz Quartet tworzyli tacy giganci jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski oraz Juliusz Sendecki. Płyta była zapowiedzią nadejścia ery jazzu nowoczesnego.
-Janusz Muniak Quintet- Polish Jazz vol. 54. Album Question Mark to pierwsza autorska płyta zmarłego w styczniu tego roku saksofonisty Janusza Muniaka. Pierwotnie płyta została wydana w roku 1978. Oprócz Janusza Muniaka na saksofonie, na płycie usłyszymy gitarzystę Marka Blizińskiego, pianistę Pawła Perlińskiego oraz perkusistę Jerzego Bezucha. Świetna płyta, jedna z najlepszych w dyskografii Muniaka, pełno rasowego, energicznego grania, przepełniona genialnymi improwizacjami muzyków.
- Andrzej Trzaskowsi Quintet- Polish Jazz vol. 4. Płyta została nagrana w 1965 roku. W kwintecie zagrał na fortepianie, jako lider- Andrzej Trzaskowski oraz Tomasz Stańko na trąbce, Janusz Muniak na saksofonie, na kontrabasie Jacek Ostaszewski, Adam Jędrzejowski na perkusji. Jest to jedna z najważniejszych płyt jazzowych w całej historii gatunku w Polsce, stawiana na równi z takim arcydziełem jak "Astigmatic" Komedy.
-Stanisław Sojka- Blublubla- Polish Jazz vol. 63. Wydana w 1981 roku, druga płyta w dorobku początkującego wtedy Stanisława Sojki. Wokaliście towarzyszyli znakomici muzycy: Wojciech Karolak (fortepian), Zbigniew Wegehaupt (kontrabas) oraz Czesław Bartkowski (perkusja). Płyta odniosła spektakularny sukces, została nawet jazzową płytą roku 1981. Przyniosła również Sojce sukces zarówno w kraju jak i zagranicą.
- Michał Urbaniak Group-Live Recording- Polish Jazz vol. 24. Płyta zawiera zapis koncertu live, jaki odbył się w 1971 roku w Filharmonii Narodowej. Debiut płytowy młodego Michała Urbaniaka, który zadebiutował również w roli lidera. W tym koncercie wyraźnie słychać już kierunek, jaki obrał Urbaniak, a mianowicie styl fusion. Oprócz Michała Urbaniaka (skrzypce, saksofony), wystąpił również genialny Adama Makowicz (fortepian), Paweł Jarzębski (gitara basowa) oraz Czesław "Mały"Bartkowski (perkusja).
-Warsaw Stompers- New Orleans Stompers- Polish Jazz vol. 1. Pierwsza część serii, a na niej nagrania jednego z najlepszych w historii polskiego jazzu big-bandu. Płyta pierwotnie została wydana w 1965 roku, stanowi kompilację utworów Stompersów, które przed 1965 rokiem były wydawane w postaci singli.
A na dole wspomniane rysunki. Dedykowane dwóm sympatycznym dziewczynom, które niedawno wyszły za mąż. Kiedy mam zły humor i nawet muzyka nie pomaga, czasami chwytam za kredki. |