piątek, 1 lipca 2016

Nowości płytowe 1.07.2016. Martyna Wojciechowska i jej Muzyka W Drodze, odnalezione po latach nieznane nagrania studyjne Charliego Parkera oraz Marek Niedźwiedzki i jego Radio California.

   Dzisiejsze nowości muzyczne piszę dla Was z pokładu Polskiego Busa, zmierzając do Krakowa. Jadę odwiedzić dawną niewidzianą przyjaciółkę i troszkę odsapnąć od pracy- w tej ostatnio spotykają mnie same nowe wyzwania. Po ponad 5 latach pracy, nie ma dnia, żebym nie nauczyła się czegoś nowego. A to rzeczy związanych z pracą, naprawą kryzysów, kontaktu z klientem- Ci ostatni potrafią być czasem naprawdę inspirujący. Ile to pogawędek z klientami zaowocowało nową płytą w moim odtwarzaczu... mam nadzieję, że mi samej też czasami udaje się kogoś muzycznie zaskoczyć i zainspirować. To w mojej pracy lubię najbardziej, lubię polecać :) dlatego też jak co tydzień wybrałam dla Was płyty, które mają swoją premierę dziś i które mi samej na tyle się spodobały, że postanowiłam je Wam "sprzedać". Więcej dzisiejszych nowości płytowych jak zawsze tutaj. Od tygodnia mamy wakacje, w trakcie których, częściej niż zwykle wydawane są wszelkiego rodzaju kompilacje i składanki muzyczne. Lubimy je za to, ze często inspirują, są różnorodne, zaskakujące i...idealnie nadają się, do słuchania w podróży. Dlatego dziś, aż 2/3 nowości poświęciłam składankom, tak na początek wakacji.
Różni Wykonawcy - Martyna Wojciechowska, W Drodze
Różni Wykonawcy - Martyna Wojciechowska, W Drodze
   Jako, że jestem aktualnie w drodze, to ta płyta jest jak najbardziej trafna (i to nie tylko ze względu na tytuł). Po pierwsze, jest to muzyka z krańców świata- dosłownie :) a po drugie, jest to płyta idealna wręcz, by słuchać jej w podróży. Wszystko to za sprawą Martyny Wojciechowskiej, która wybrała utwory, towarzyszące jej na krańcach świata i podarowała je nam w postaci płyty Cd. Martyna to człowiek orkiestra i chodząca inspiracja. Podróżniczka, dziennikarka, redaktorka naczelna magazynów National Geographic, National Geographic Traveller, pisarka i wreszcie prezenterka telewizyjna- od kilku lat prowadzi świetny program Kobieta na Krańcu Świata. Wydała kilka książek podróżniczych, w ostatnich latach napisała też dwie książki dla dzieci. Tym razem postanowiła zainspirować nas muzyką. Utwory, które wybrała na tę kompilację Martyna Wojciechowska pochodzą z różnych miejsc, które odwiedziła, lub też piosenki, które były aktualnie popularne, w odwiedzanych przez nią krajach. Nie jest to kolejna składanka z muzyką świata, tylko dwupłytowa kompilacja, z utworami naprawdę napotkanymi po drodze. Dzięki przepięknym muzycznym retrospekcjom Martyny, sami możemy poczuć atmosferę bycia w drodze, magię podróży i ekscytację tym co nieznane. To płyty, które są mieszanką stylów, gatunków, Martyna o płycie mówi: '' Na tym dwupłytowym wydawnictwie znajdują się między innymi soul z Taiwanu, rock z Japonii, latynoskie rytmy oraz hity z Południowej Afryki''. Utwory na płycie są upalne jak słońce w południe i zmienne jak aktualna aura za oknem, po prostu różnorodne. Płyta płynie w odtwarzaczu, wywołując wiele uśmiechów na twarzy, nie są to przypadkowo dobrane utwory, tylko muzyka, która ze sobą współgra, przenika się. Idealna na czas letni, może stanie się dla kogoś inspiracją by wyruszyć w podróż, dać się ponieść drodze? Lub też po prostu ulubioną składanką, kojarzącą nam się z leniwym okresem wakacyjnym/urlopowym :)
Charlie Parker - Unheard Bird The Unissued Takes
Charlie Parker - Unheard Bird The Unissued Takes
   Oj tak! Takie rarytasy to ja lubię :) Bądź co bądź nie wiem czy mogę nazwać siebie saksofonistką (raczej nie, bo póki co, to wydobywam z mojego instrumentu marne stęki, a nie dźwięki) ale mogę powiedzieć jedno kocham Charliego "Birda" Parkera. Podejrzewam, że wszyscy, którzy mają coś wspólnego z saksofonem, pałają do niego mniejszą lub większą sympatią. Uważany za ojca współczesnego jazzu, twórca stylu bebop i absolutna ikona gatunku, na saksofonie zaczął grać w wieku 14 lat. Początkowo grał w big-bandach, orkiestrach, dopiero później przyszły zespoły i samodzielne liderowanie. Urodził się w 1920 roku w Amerykańskim Kansas City, dwadzieścia cztery lata później rozpoczął współpracę (wieloletnią) z inną ikoną jazzu- Milesem Davisem. Żył i tworzył w okresie, kiedy jazz przeżywał swoją absolutną świetność, kiedy kluby pękały w szwach wypełnione spragnionymi muzyki jazzowej słuchaczami. Kiedy, wydanie każdej jednej płyty jazzowej było wielkim wydarzeniem, a jazz inaczej był popularniejszy niż każdy inny gatunek muzyczny. W przeciwieństwie do dziś, gdy uważany jest za muzykę "elitarną", ekstrawagancką i z wąskim gronem słuchaczy. Był to też niestety czas, kiedy narkotyki były ogólnie dostępne, a artyści szczególnie często po nie sięgali. Tak było też z Birdem, którego nałóg narkotykowy ostatecznie wykończy- zmarł w 1955 roku, w wieku zaledwie 35 lat. Zostawił po sobie całkiem pokaźną dyskografię, większość jego utworów uważana jest za standardy. Dzisiejsza premiera, jest moim zdaniem absolutnie wyjątkowa, nigdy wcześniej nie publikowane nagrania studyjne Birda- odnalazł je po wielu latach w swoim archiwum producent Charliego Parkera i postanowił wydać. Dwie płyty CD, zawierające łącznie 58 utworów. Są to nowe wersje znanych jazowych tematów. Ciekawa jest kolejność utworów na płycie, które zostały przez Birda dosłownie rozłożone na części pierwsze i w taki też sposób przedstawiono je na płycie. I tak najpierw mamy pewien zarys utworu, szkic, później wersje alternatywną, pomyłki oraz wersja ostateczna utworu- jeden utwór w kilku wersjach. To też jest o tyle ciekawe, że w ten sposób dane nam poznać proces twórczy Parkera i spojrzeć na jego muzykę z innej strony- tej ludzkiej, nieco bardziej przyziemnej. Dla wielu młodych muzyków, ta płyta może być kopalnią wiedzy, a dla fanów Birda prawdziwy rarytas, skrywany od lat, gdzieś w zakurzonym archiwum. Ile wspaniałej muzyki stworzyłby, gdyby nie przedwczesna śmierć...dziś po ponad 60 latach od jego śmierci, światło dzienne ujrzała jego nowa płyta studyjna, wyjątkowe wydarzenie!


Różni Wykonawcy - Radio California

Różni Wykonawcy - Radio California
   Na koniec garść inspiracji muzycznych, wybranych dla nas przez Marka Niedźwiedzkiego. W naszym kraju, nikt tak jak on nie mówi i pisze o muzyce...a przepraszam jeszcze Piotr Metz- tych dwóch jest dla mnie jedną wielką inspiracją. Chciałabym mieć choć połowę ich wiedzy muzycznej. Marek Niedźwiedzki to ikona dziennikarstwa muzycznego, od wielu lat prowadzi audycje muzyczne w Radiowej Trójce- między innymi Listę Przebojów Programu Trzeciego. Pisze też książki i wydaje płyty- kompilacje wybranych przez niego utworów. Za jego sprawką co roku przed świętami Bożego Narodzenia, możemy posłuchać kolejnej części Smooth Jazz Cafe. Na jego koncie są też kojące składanki z serii Muzyka Ciszy. Tym razem redaktor Marek Niedźwiedzki zabiera nas w muzyczną podróż... do słonecznej Kalifornii. Płyta Radio California, powstała w hołdzie listy American Top 40, prowadzonej przez Casey'a Kasema od 1970 roku. Niedźwiedzki słuchał listy wiele lat, cykliczna audycja stała się dla niego wieloletnią muzyczną inspiracją. Wybrał więc najważniejsze utwory z American Top 40 i postanowił podzielić się nimi z nami. Na składance najwięcej utworów pochodzi ze wspaniałych lat 70-tych ale nie tylko. Znajdziemy na niej kultowy Amerykański zespół Kansas, Orleans, Neila Sedakę, Cher... i wielu innych- 2 płyty CD- w sumie 34 utwory. Pan Marek o płycie mówi tak: "Obie płyty są pudełkiem czekoladek. Same smaczne! Proszę wybierać. Mam nadzieję, że podczas słuchania tej muzyki zawsze będzie słonecznie…". Nie dajmy się więc prosić, słodkie muzyczne czekoladki prosto z Kalifornii- smacznego ;)

Gdzie wybieracie się w tym roku? Z podróży oprócz opalenizny, zdjęć i pamiątek przywieźcie też masę muzycznych inspiracji. Tego Wam i sobie życzę, do następnego :) paniwdredach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz